

Danfoss FC103 VLT Refrigeration Drive
| Brand | Danfoss |
| Model Name/Number | VLT Refrigeration Drive FC 103 |
| Motor Power | 1.1 kW to 500 kW |
| Input Voltage | 380-480 V |
| Input Phase | Three Phase |
| Input Frequency | 50-60 Hz |
| Warranty | 1 year |
| Usage | for Industrial Machinery |
Description
The VLT Refrigeration Drive FC 103 is designed to help significantly reduce the lifecycle costs of your refrigeration systems.
It offers efficiency- and reliability-enhancing features, integrated process control functions and a commissioning environment specially designed to meet the needs of refrigeration applications. It also features a setup Wizard which uses common refrigeration terms. This makes installation and commissioning easy and safe for refrigeration technicians and installers.
Additional information
| brand | Goodmark |
|---|
Be the first to review “Danfoss FC103 VLT Refrigeration Drive” Cancel reply
Reviews
There are no reviews yet.