




Yaskawa J1000 AC Drives
| Brand | Yaskawa |
| Model Name/Number | J1000 Series |
| Motor Power | 0.4 kW to 5.5 kW |
| Input Voltage | 400 V |
| Input Phase | 3 – Phase |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Start Up Torque | High |
| Warranty | 1 year |
Description
Yaskawa J1000 meets all automation requirements for compact applications with variable speed operation and energy saving characteristics.
A wide range of useful functions upgrade your machine and offer great potentials.
Ratings: 0.5hp to 7.5hp.
Features:Compact – Sleek desing and side by side installation.A Breeze to operate – Easy parameterization with quick setup Mode.Environmentally friendly – Complaince with Eus RoHs directive.Automatic torque compensation across entire speed range.Stall Prevention Functions for stable operation during changes of load or power supply.Auto speed search functionality.Extensive Braking features.
Ratings: 0.5hp to 7.5hp.
Features:Compact – Sleek desing and side by side installation.A Breeze to operate – Easy parameterization with quick setup Mode.Environmentally friendly – Complaince with Eus RoHs directive.Automatic torque compensation across entire speed range.Stall Prevention Functions for stable operation during changes of load or power supply.Auto speed search functionality.Extensive Braking features.
Additional information
| brand | Goodmark |
|---|
Be the first to review “Yaskawa J1000 AC Drives” Cancel reply
Reviews
There are no reviews yet.