




L&T Lx2000 Series AC Drive
| Brand | L&T |
| Model Name/Number | LX2000 Series |
| Motor Power | 2.2 kW to 22 kW |
| Input Voltage | 415 V |
| Input Phase | 3 – Phase |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Application | Lift and Elevators |
| Torque | High |
Description
LnT Lx2000 is an elevator drive.
It handles loads up to 22kW,
Models and Ratings:
Models and Ratings:
- LTVF-L40006AAA – 2.2KW,LTVF-L40008AAA – 3.7KW,
- LTVF-L40012AAA – 5.5KW,LTVF-L40016AAA – 7.5KW,
- LTVF-L40024AAA – 11KW,LTVF-L40030AAA – 15KW,
- LTVF-L40039AAA – 18.5KW,LTVF-L40045AAA – 22KW
Additional information
| brand | Goodmark |
|---|
Be the first to review “L&T Lx2000 Series AC Drive” Cancel reply
Reviews
There are no reviews yet.